Vietnam: Země s bohatou historií

Vietnam je velmi stará země, bohatá na historii a kulturní tradice. Už více než čtyři tisíce let ho obývali lidé, kteří se na území usadili a založili jeho první civilizaci. Potomci těchto prvních obyvatel Vietnamu jsou dnes zemí, která se může pochlubit mnoha dávnými památkami, z nichž některé jsou dnes zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

První obyvatelé Vietnamu

První obyvatelé Vietnamu jsou datovány až do doby bronzové, tedy do období mezi 1 500 před naším letopočtem a 500 před naším letopočtem. První obyvatelé byli lidé z Kultury Halong-Sont, kteří obývali oblasti východního Vietnamu. To se datuje do období mezi 2 000 až 500 před naším letopočtem. Na západě země obývali lidé z Kultury Meuang-Nam, pocházející z oblasti jižní Číny. Tento kulturní proud byl datován do období mezi 800 před naším letopočtem a 200 před naším letopočtem. Lidé z obou těchto kultur žili ve vesnicích a provozovali polní obdělávání. Oba tyto kulturní proudy byly zodpovědné za vznik prvních vietnamských dynastií.

Kulturní tradice Vietnamu

Především jeho obyvatelé se snaží uctívat a chránit jeho tradici. Příkladem toho jsou jejich obřady a slavnosti, které se konají každoročně. Kulturní tradice Vietnamu se opírají o dávné kořeny a mají hluboké kořeny v jejich starodávných dějinách, včetně jejich starodávných mýtů a legend.

Kromě obřadů a slavností, Vietnam má také bohatou historii umění a hudby. Vietnamci jsou velmi hrdí na jejich hudbu a její tradice. Některé z oblíbených a klasických vietnamských uměleckých děl zahrnují Nguyễn Ái Quốc a jeho slavnou báseň „Rým národů“, která se stala národní hymnou. Také vietnamská malba se vyznačuje svou jedinečnou texturou a technikou. Kromě toho jsou Vietnamci velmi milující a uctívají svou gastronomii a jídla. Nejoblíbenějším vietnamským jídlem je Phở, což je polévka s rýžovými nudlemi a mnoha dalšími ingrediencemi.

Světové dědictví UNESCO

Má šest světových památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. První ze všech je Hoi An, město starých architektonických památek. Město je domovem starých kulturních a historických památek, včetně starého městského jádra, starých církevních staveb a dalších. Druhým světovým dědictvím UNESCO v Vietnamu je Phong Nha-Khe Bong, unikátní pohoří s jedinečnými světovými dobrodružstvími. Tento národní park je domovem některých z nejvýznamnějších jeskyní a podzemních systémů na světě. Dále se zde nachází některé z nejstarších tropických lesů na zemi. Další světová památka UNESCO v Vietnamu je Ha Long Bay, unikátní skupina kopců obklopených jezery a hradby. Tato krásná oblast je domovem řady historických památek, včetně starých přístavů, hradů, klášterů a starých církevních staveb.

Dávné památky Vietnamu

Jednou z nejznámějších je historické město Hoi An, které bylo založeno někdy kolem roku 1400. Tento půvabný městský přístav je pozoruhodnou ukázkou kulturního sešlostí, kde se proplétaly vlivy čínské, francouzské a japonské architektury. Město má i pestrou paletu barevných tradičních domů a obchodních domů z japonského období. Další památkou je chrám Čínských bohů, postavený v roce 1815, který byl postaven jako uctívání místního bohatství. Chrám je často navštěvován poutníky různých náboženství a je jedinečným svědkem výměny náboženských názorů. Dalšími zajímavými místy jsou komplex prstenec pagod, které byly postaveny v roce 1601 jako chrám pro buddhistického boha. Tato místa jsou stále obdivována turisty po celém světě pro jejich krásu a historickou hodnotu. Tyto památky jsou skvostnou ukázkou dávného vietnamského umění a historie.

Čtyřtisíciletá historie Vietnamu

V průběhu staletí následovaly řady národů, které se snažily dobytím a násilnými invazemi vytvořit silnou a mocnou říši. Nejvýznamnějším obdobím v historii Vietnamu je doba dynastie Lê, která vládla od 1428 – 1788. Během tohoto období vznikla silná vzdělanostní a kulturní tradice, která zůstává součástí vietnamské společnosti. Dynastie Lê získala důležité teritorium v jihovýchodní Asii a vybudovala tam mocnou říši. Když dynastie Lê končila, bylo území Vietnamu rozděleno na dvě části, které okupovaly cizí mocnosti. První část byla okupována Francie a druhá část byla okupována Čína. Po následných občanských válkách se Vietnam stal nezávislou zemí v roce 1954. Od té doby se Vietnam vyvíjel do moderní země s bohatou a vysoce kultivovanou historií.

Civilizace vznikající v Vietnamu

Nejstarší a nejvlivnější vietnamskou civilizací byla Champa, která se rozkládala v období od 4. století do 17. století. Tato civilizace byla naplněna kulturními a uměleckými díly, jako jsou například architektonické stavby, sochy a náboženské útvary. Kulturní vlivy Champa se odrazilo ve více regionech v západní polovině země.

Následující civilizací byla Đại Việt. Tato civilizace vznikla na konci 9. století a byla poháněna čínskou myšlenkovou teorií. Đại Việt byla velmi úspěšná ve vývoji umění a vzdělání, včetně výuky konfuciánství, buddhismu a taoismu. Tato civilizace také vyvinula vlastní jazyk a písmo, které bylo používáno až do 20. století. Đại Việt byla také důležitou platformou pro intenzivní obchod mezi východní a západní polovinou země.