Thajská kuchyně – co musíte ochutnat?

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně je jednou z nejpopulárnějších asijských kuchyní na světě. Je známá svou rozmanitostí chutí, využíváním čerstvých ingrediencí a silnými kořeními.

Historie

Thajská kuchyně má své kořeny v různých regionálních kuchyních, jako jsou kuchyně Malajsie, Číny a Indonésie. Během historie se také ovlivňovala kuchyní Indickou a Perskou. Když bylo Thajsko pod vládou dynastie Ayutthaya (1351-1767), došlo k velkému rozvoji thajské kuchyně a ke zlepšení technik vaření.

Charakteristické ingredience

Thajská kuchyně využívá širokou škálu ingrediencí, včetně čerstvého ovoce a zeleniny, rýže, nudlí, masa a ryb. Mezi nejdůležitější koření patří chilli, koriandr, kurkuma a citrónová tráva. Tyto ingredience se často používají v kombinaci s bylinkami, jako jsou thajská bazalka, koriandr a limetkové listy, které dodávají jídlům svěží a aromatickou chuť.

Nejoblíbenější jídla

Mezi nejoblíbenější jídla v Thajsku patří:

  • Pad thai – smažené nudle s vejcem, krevetami nebo kuřecím masem, zeleninou a kořeními.
  • Tom kha gai – kuřecí polévka s kokosovým mlékem, citronovou trávou a chilli.
  • Green curry – zelené kari s kokosovým mlékem, zeleninou a masem nebo krevetami.
  • Papaya salát – zelený papája salát s chilli, limetkovou šťávou a rybí
  • Massaman curry – masový kari s kokosovým mlékem, brambory a kořeními jako kurkuma, koriandr a chilli.
  • Mango sticky rice – rýže nasládlá s kokosovým mlékem a servírovaná s čerstvým mangem.
  • Khao soi – polévka z jihovýchodního Thajska, která se skládá z kuřecího vývaru, kokosového mléka, chilli a smažených nudlí.

Regionální kuchyně

Thajská kuchyně se liší v závislosti na regionu. Například kuchyně jihovýchodního Thajska je více kořeněná a pikantnější než kuchyně centrálního Thajska. Kuchyně severního Thajska je ovlivněna kuchyní Laosu a je více založená na rýži a zelenině.

Závěr

Thajská kuchyně je skutečně rozmanitá a bohatá na chutě. S její kombinací sladké, kyselé, slané a pikantní chuti, čerstvých ingrediencí a silných koření, je to jedna z nejoblíbenějších kuchyní na světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *