Svátky a tradice v Thajsku – nenechejte si ujít

Svátky a tradice v Thajsku – nenechejte si ujít

1. Songkran

Songkran je tradiční thajský nový rok, který se slaví v dubnu. Tato slavnost je známá pro svou vodní bitvu, kdy lidé na ulicích bojují vodou. Většina lidí se baví tím, že stříkají vodu na sebe navzájem a na projíždějící automobily. Songkran je také časem, kdy se lidé navzájem žehnají vodou a suchou rýží, aby jim přinesl štěstí a zdraví v novém roce. Kromě vodních bojů se také konají různé kulturní aktivity, jako jsou tance, hudba a slavnostní jídla.

2. Loy Krathong

Loy Krathong je slavnost, která se koná v listopadu. Během této slavnosti se lidé vydávají na řeky a jezera, aby si odnesli své „krathongy“ – malé lodičky vyrobené z banánových listů a plněné květinami, svíčkami a penězi. Krathongy se nechávají plout po vodě, což má symbolizovat odpuštění minulých hříchů a vyslání štěstí do budoucnosti. Kromě toho se během Loy Krathong také konají různé kulturní aktivity, jako jsou tance, hudba a ohňostroje.

3. Vesak

Vesak je buddhistický svátek, který připomíná narození, osvícení a smrt Buddhy. Tento svátek se slaví v květnu nebo červnu. Během Vesaku se konají různé aktivity, jako jsou procesí, modlitby a meditace, a také se rozdávají jídlo a dary chudým. Kromě toho se na Vesak také vyrábějí a věší lanterny, které symbolizují světlo vědění a moudrosti.

4. Magha Puja

Magha Puja nebo „Sangha Day“ je buddhistický svátek, který připomíná setkání 1250 mnichů, kteří se spontánně sešli kolem Buddhy, aby poslouchali jeho kázání. Tento svátek se koná v únoru nebo březnu a během něj se konají různé aktivity jako meditace, modlitby a rozdávání darů. Kromě toho se během Magha Puja také konají procesí, kde se nosí červené lotosové květy, aby se uctila sangha (buddhistická komunita).

5. Loi Krathong

Loi Krathong je thajský svátek, který se slaví v listopadu, ve stejném čase jako Loy Krathong. Tato slavnost je známá pro své „krathongy“ – malé lodičky vyrobené z banánových listů a plněné květinami, svíčkami a penězi. Ty se nechávají plout po vodě, což má symbolizovat odpuštění minulých hříchů a vyslání štěstí do budoucnosti. Kromě toho se během Loi Krathong také konají různé kulturní aktivity, jako jsou tance, hudba a ohňostroje. Loi Krathong se koná v celé zemi, ale největší oslavy se konají v Chiang Mai.

Thajsko má rozmanitou kulturu a je plné svátků a slavností po celý rok. Tyto svátky přinášejí do země život a barevnost, a jsou skvělou příležitostí pro turisty poznat thajskou kulturu blíže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *