Památky UNESCO v severním i jižním Vietamu

Vietnam je země s neuvěřitelnou přírodní krásou a bohatou kulturou. Máte-li šanci navštívit obě části země, severní i jižní Vietnam, můžete obdivovat nejen všudypřítomnou krásu, ale také některé z významných památek zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Představili jsme si některé z nich, abychom vám pomohli zorganizovat svou cestu po památkách UNESCO v obou částech Vietnamu.

Severní vietnam: památky UNESCO

Mezi ně patří Hlavní město Hanoj, které je domovem starobylé architektury a historických míst, včetně jednoho z nejstarších trhů v Asii, Čchua Thuong. Dále se zde nachází Ha Long Bay, oblast velmi bohaté na rostliny a živočichy, která je považována za skvost Asie. Další zajímavou památkou UNESCO je lávka Thien Cung, unikátní skalní brána, která slouží jako vstup do oblasti Ha Long.

Mezi ně patří komplex Trang An, který je kombinací skalních krajin, údolí, jeskyní a jezer a je také domovem 11 kulturních a historických letopisů starověkého období. Komplex Phong Nha-Ke Bang je seskupením několika jeskyní, do kterých se můžete podívat a objevit jejich přírodní krásy.

Jižní vietnam: památky UNESCO

Jižní Vietnam je stejně bohatý na památky UNESCO jako sever. Mezi nejznámější patří komplex města Hoi An, který je situován na ostrově v deltě řeky Thu Bon. Město je proslulé svou rozmanitou architekturou, která se skládá z místních i koloniálních prvků. Kromě toho se zde nachází desítky historických budov, mešit, domů a dalších budov, které svou atmosférou a kulturou připomínají starobylou dobu.

Další zajímavou památkou UNESCO je město My Son, které je vyhlášené náboženským centrem pro hinduistické náboženství. Město je domovem přes 70 historických chrámů a budov postavených během od 3. do 13. století. Tyto budovy jsou velmi dobře zachované a dodávají místu nezaměnitelnou atmosféru. Město My Son je nedílnou součástí dědictví Vietnamu a jednou z nejvýznamnějších památek UNESCO v Jižním Vietnamu.

Obdivovat krásu Vietnamu

Vietnam je země s velmi odlišnou kulturou a bohatou historií. Jeho krása a úžasná příroda činí z Vietnamu jedno z nejkrásnějších míst na světě. Když se podíváte na Vietnam, můžete obdivovat jeho úžasnou rozmanitost. Od slunečních pláží a borovicových lesů po starobylá města se zářícími chrámy.

Vietnam má také několik památek UNESCO zapsaných na seznam světového dědictví. Tyto památky zahrnují starobylé městské komplexy, které se nacházejí ve městech jako Hanoj, Hue a Hoi An, stejně jako národní parky a přírodní rezervace, jako je Phong Nha-Ke Bang v severním Vietnamu. Tyto místa jsou ideálním místem pro turisty, aby si vychutnali úžasnou krásu Vietnamu a také jeho bohatou historii.

Seznam světového dědictví UNESCO

V Severním Vietnamu je celkem dvacet dva památek zapsaných do Seznamu světového dědictví UNESCO, z nichž devatenáct je přírodních a tři kulturních. Nejstarším památkou je národní park Hoang Lien Son, který se nachází na pomezí provincií Lao Cai a Ha Giang a byl zapsán do seznamu v roce 2003. Další přírodní památky jsou například národní park Phong Nha – Ke Bang, národní park Ba Be nebo pohoří Fansipan. Mezi kulturní památky patří například památník Đại Nam Thực Lục bývalého císařství Đại Nam, který byl zapsán do seznamu UNESCO v roce 2009.

V Jižním Vietnamu je celkem sedmnáct památek zapsaných do Seznamu světového dědictví UNESCO. Z toho jedenáct je kulturních a šest přírodních. Mezi nejznámější patří starobylý hrad My Son Sanctury, který byl zapsán do seznamu UNESCO v roce 1999. Dalšími kulturními památkami jsou například starobylý palác Hué nebo památník My Lai. Mezi přírodními památkami jsou například pohoří Truong Son nebo národní park Phu Quoc.

Cesta po památkách UNESCO

Cesta po památkách UNESCO v severním Vietnamu začíná na západě v provincii Lai Chau. Zde jsou přírodní rezervace Ba Be, které jsou domovem pro mnoho druhů zvířat. Návštěvníci mohou navštívit místní jezero a jeho okolí, prohlédnout si vodopády, nádhernou jeskyni Puong a objevit skrytou krásu nedotčené přírody.

Dalším vaším cílem může být provincie Ha Giang v severovýchodní části země. Zde jsou malé vesnice s typickou architekturou a kopce s výhledy na okolní údolí. Návštěvníci si mohou užít nádherné přírodní scenérie a také prohlédnout si pozůstatky starého opevnění. Na jihozápadě se nachází část UNESCO – Ha Long Bay. Tady můžete prozkoumat nekonečné skalnaté útesy, obří jeskyně a vyhlídkové plavidla.